Μπράβο για την προσπάθεια !

Είμαστε ακόμη στη πρώτη πεντάδα και κοιτάμε μπροστά !

ΚΑΡΡΑΣ ! ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ ,ΤΟΥΣ ΚΑΡΦΩΝΕ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ !

ΝΕΣΤΩΡ - ΣΠΑΚ 3-1

Ο ΣΠΑΚ έχασε μέσα από τα χέρια του (τουλάχιστον) έναν βαθμό στη Θεσσαλονίκη, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΑΜΣ Νέστωρ για την 5η αγωνιστική της Α2.
Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου, αν και προηγήθηκε με 0-1 σετ, στη συνέχεια είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 3-1, με το 4ο και τελευταίο σετ να είναι συγκλονιστικό και να κρίνεται στους έξτρα πόντους!
Οι «Τρικολόρε», με εξαίρεση το 2ο σετ παρουσίασαν μία πολύ καλή εικόνα, ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα απέναντι σε υπολογίσιμο αντίπαλο που πιεζόταν για βαθμούς, ενώ στο τελευταίο σετ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ αλλά στο τέλος κάποια λάθη δεν οδήγησαν το ματς στο τάι-μπρέικ.
Χωρίς τους Αθ. Αλεξίου, Μάντζιο και Λαζινό, η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε να μπει πολύ καλά και να προηγηθεί 20-25 στο σκορ, κατακτώντας το πρώτο σετ σε 24′.
Με το ίδιο νόμισμα απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 2ο σετ που κατάφεραν να βρουν ρυθμό επιθετικά και να ασκήσουν πίεση από το σέρβις, φτάνοντας στο 1-1 με σκορ 25-17 σε 24′.
Στο 3ο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως τους πρώτους 18 πόντους, για να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι ελαφρώς στη συνέχεια και να φτάσουν σε 26′ στο 25-20.
Στο 4ο σετ ο ΣΠΑΚ φάνηκε αποφασισμένος να μην αφήσει την ευκαιρία για θετικό αποτέλεσμα και ήταν οδηγός στο σκορ. Ακόμη και μετά τους 20 πόντους, η ομάδα της Καρδίτσας έφτασε να προηγείται με +2 αλλά τελικά στο 24-24, το 24-25 και το 25-26 μετατράπηκε στο 29-27 σε 31′.
Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-20, 29-27
ΑΜΣ Νέστωρ (Α. Παπαδόπουλος): Δεληγιάννης, Δημητριάδης, Ράπτης, Παπαϊακώβου, Νικηφορίδης, Στεφανίδης (λ), Τασιούρας, Τσατσούλας, Νιώπας, Τσολάκος.
ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Τ. Παπαγεωργίου, Βαϊόπουλος, Αναγνώστου, Καρράς, Μαλλιώρας, Ρεζκ, Φατόλας, Χειμωνέττος (λ), Γιαννουσάς, Ντόμπρα.